Społeczne koszty alkoholizmu

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Nie tylko Ty cierpisz pijąc

Jeżeli myślisz, że alkoholizm jest tylko Twoim problemem, to jesteś w ogromnym błędzie. Okazuje się, że pijąc szkodzisz nie tylko sobie, ale także swojej rodzinie i całemu społeczeństwu. Społeczne skutki Twojego alkoholizmu mogą być naprawdę ogromne.
Obecnie obniżył się znacznie wiek, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy biorą alkohol do ust. Młodzi ludzie nie osiągając jeszcze dojrzałości biologicznej i psychicznej są bardziej narażeni na możliwość uzależnienia. Rozejrzyj się zatem w swojej okolicy i sprawdź, czy ktoś z Twojego otoczenia nie potrzebuje pomocy. Objawy alkoholizmu, przynajmniej zaawansowanych faz widoczne są gołym okiem. Jeśli zatem widzisz problem w swoim otoczeniu – reaguj.

Praca a alkoholizm

Społeczne koszty alkoholizmu z pewnością ponoszą pracodawcy. Okazuje się, że alkoholizm jest wszechobecny w zakładach pracy. Nie zawsze widać go gołym okiem, ale zdarzają się sytuacje, w których stosunki międzyludzkie stawiane są na pierwszym miejscu. Niestety bardzo często w podniosłych chwilach wypijany jest alkohol, który w późniejszym czasie jest przyczyną obniżenia produktywności pracownika. Na takie pijackie zabiegi muszą uważać szczególnie młodzi pracownicy, którzy mogą być wciągani w alkoholowe przygody przez starszych wyjadaczy.

Rodzina alkoholika

O tym pisze się wiele, jednak nie można tej sprawy zamieść pod dywan. Najbardziej na chorobie alkoholika cierpi jego rodzina. To właśnie ona, jeżeli chce podnieść z upadku członka swojej rodziny, powinna namówić go na leczenie. Dla wielu rodzin tylko leczenie alkoholizmu jest szansą na normalne życie. Ważnym jest zatem, aby rodzina chorego, jak tylko zauważy pierwsze objawy choroby, uświadomiła mu, że ma problem i nakłoniła go na leczenie, Oczywiście nie może robić tego na siłę, bo może tylko uzyskać skutek odwrotny – chory zamknie się w sobie i leczenie alkoholizmu, z którym się boryka nie dojdzie do skutku.

Budżet Państwa cierpi

Koszty alkoholizmu tak naprawdę ponosi każdy z nas. Może nie widać tego gołym okiem, jednak na alkoholizmie cierpi budżet państwa. Zaskoczony? Zapytasz zapewne jak to możliwe? A zastanawiałeś się kiedyś nad tym kto ponosi koszty wszystkich przestępstw, które popełniają osoby pod wpływem alkoholu? Kto płaci za utrzymanie izb wytrzeźwień czy bezpłatnych ośrodków uzależnień? Tak – płaci za to każdy obywatel w podatkach i innych opłatach, których wymaga od niego państwo.