Ośrodek leczenia alkoholizmu – jak znaleźć najlepszy?

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Leczenie alkoholizmu – tylko pomoc fachowców gwarantuje sukces

Alkoholizm jest chorobą, którą ciężko się leczy. Często osoby uzależnione nie przyznają się do swojego nałogu, przez co ten rozwija się w zastraszającym tempie. Przychodzi jednak taki moment w życiu każdego alkoholika, że choroby nie da się ukryć. W tym momencie warto namówić go na leczenie uzależnienia.
Jesteś w takiej sytuacji? Poniżej opowiemy Ci, jak znaleźć najlepszy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych.

Ośrodek dla alkoholików – rodzaje placówek

Jak możesz się spodziewać, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, możesz wybrać różne rodzaje leczenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom osobom uzależnionym, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju zostały stworzone specjalistyczne ośrodki, które leczą uzależnienia. Poniżej przedstawimy Ci propozycje ośrodków, w których będziesz mógł się leczyć lub do którego będziesz mógł wysłać bliską Ci osobę:
1) ośrodek leczenia alkoholizmu, który zajmuje się psychoterapią grupową.
2) ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych, który jest poradnią. Mogą w nim leczyć się zarówno osoby uzależnione, jak i osoby współuzależnione.
3) Ośrodek dla alkoholików dzienny, gdzie leczenie odbywa się, jak sama nazwa wskazuje – w godzinach rannych i popołudniowych
4) Ośrodek leczenia alkoholizmu zamknięty, gdzie chory odbywa kilkutygodniową terapię w ośrodku działającym 24 godziny na dobę
5) ośrodek uzależnień alkoholowych detoksykacyjny, gdzie leczy się zespół abstynencyjny.

 

Ośrodek uzależnień od alkoholu – jak szukać odpowiedniego?

Aby znaleźć odpowiedni ośrodek uzależnień od alkoholu, należy zastanowić się, w jakim stadium jest osoba, która potrzebuje pomocy. Jeżeli nigdy nie była na terapii, warto spróbować terapii grupowej. Warunkiem sukcesu podczas takiego leczenia jest przede wszystkim chęć chorego do wyleczenia. Im większa determinacja, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Jeżeli natomiast stadium choroby jest bardzo zaawansowane, warto zastanowić się nad wyborem ośrodka zamkniętego, gdzie przez 24 godziny na dobę chory może otrzymać pomoc w razie kryzysu. Pamiętajmy. Ośrodek uzależnień od alkoholu musi być dobrany odpowiednio do stadium choroby. Tylko wtedy mamy pewność, że chory ma szansę na powiedzenie w leczeniu.

Wymogi, jakie musi spełnić chory, aby zostać przyjętym do ośrodka

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu posiada swoje wymogi, które pozwalają mu przyjąć chorego. Zanim zatem wybierzesz odpowiednie miejsce, skontaktuj się z pracującymi tam osobami i dopytaj, jakie warunki powinien spełnić chory, aby mógł zostać przyjęty na terapię. Ośrodek uzależnień alkoholowych musi udzielić Ci takich informacji.