Leczenie alkoholizmu w Polsce – jakie są dostępne możliwości?

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Ośrodki uzależnień alkoholowych – alkoholizm może zostać pokonany

Alkoholizm, to choroba, która coraz częściej pojawia się w naszym społeczeństwie. Niestety wiele osób nie potrafi lub nie chce przyznać się do tego, że ma problem. Dodatkowo trzeba przyznać, że pozostała część społeczeństwa często udaje, że nie widzi problemu wśród bliższych czy dalszych osób. A wystarczyłoby zastanowić się nad możliwościami leczenia takiej osoby, których w naszym kraju nie jest mało. Dobre ośrodki uzależnień alkoholowych naprawdę istnieją. Opowiemy dziś o nich pokrótce.

Rodzaje alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest na tyle rozwinięte, że każda uzależniona osoba jest w stanie poradzić sobie z nałogiem. Aby jednak dobrać odpowiednią terapię, warto zastanowić się, w której fazie choroby się znajdujemy. A mamy ich cztery. Pisaliśmy o nich w innym artykule, ale uważamy, że jest to na tyle ważny temat, że warto go przypomnieć. Wyróżniamy zatem następujące fazy:

1) Faza wstępna, w której nikt nie podejrzewa, że osoba uzależniona jest chora, a co za tym idzie – często leczenie alkoholizmu jest w tej fazie zaniechane. Chory sięga po trunki okazjonalnie, więc sam może nie zdawać sobie sprawy, że jest chory.02
2) Faza ostrzegawcza, to taka, która może nas już zaniepokoić. Tutaj pojawiają się pierwsze luki pamięciowe. Chory szybko inicjuje wypijanie kolejek i zupełnie inaczej zachowuje się po alkoholu. W tej fazie warto uświadomić choremu, że potrzebuje pomocy i rozpocząć leczenie alkoholizmu.
3) Faza krytyczna, to ta, w której chory traci kontrolę nad piciem. Żadne obietnice nie dochodzą do skutku – alkoholik ciągle pije.
4) Faza chroniczna – w tej fazie alkoholik już nie ma wyrzutów sumienia, pije i nie zwraca na nic uwagi.

 

Leczenie alkoholizmu w Polsce – możliwości

W Polsce alkoholicy mają wiele możliwości leczenia swojej choroby. Tak naprawdę muszą jedynie zdać sobie sprawę z tego, że potrzebują pomocy. Poza ośrodkami prywatnymi, gdzie za leczenie trzeba płacić, istnieją również takie, gdzie leczenie jest refundowane przez NFZ. W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz chęci leczenia alkoholika, można wybrać się na terapię do ośrodka dziennego, zamkniętego lub na spotkania grupowe, na które chory dochodzi w określonych dniach i godzinach.

Pamiętaj zatem – jeżeli masz problem, nie wstydź się go. Rozpocznij leczenie, bo masz wiele możliwości.

Śląsk i świętokrzyskie a możliwości leczenia

Zarówno Śląsk jak i Świętokrzyskie może pochwalić się kilkoma ośrodkami. Przeglądając oferty zarówno w jednym, jak i drugim regionie można śmiało stwierdzić, że znajdują się w nim zarówno ośrodki płatne, jak i bezpłatne. Oznacza to, że osoby z tych okolic mają doskonałe warunki do wyleczenia się z choroby alkoholowej. Naprawdę warto skorzystać z takiej możliwości, jeżeli masz problem.