Dla kogo rozwiązaniem jest terapia alkoholowa zamknięta?

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm, inaczej zwany chorobą alkoholową, to okresowe picie alkoholu, które doprowadza do stanu, w którym uzależniona osoba uznaje, że czuje się lepiej psychicznie. Z czasem osoba chora pije, aby uniknąć złego samopoczucia wynikającego z odstawienia środka uzależniającego, jakim jest alkohol. Choroba alkoholowa, to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu, czyli środka uzależniającego. Wpływa on na psychikę w taki sposób, że chory nie potrafi przestać pić. Fizycznie zaś wzrasta tolerancja na ilość wypitego alkoholu. W pewnym momencie chory przestaje całkowicie kontrolować ilość wypijanych trunków. Choroba alkoholowa, podobnie, jak inne schorzenia, wymaga leczenia, dlatego dziś opowiemy o tym czym jest terapia alkoholowa zamknięta i kto może zapisać się do ośrodka.

Czym jest terapia alkoholowa zamknięta?

Terapia alkoholowa zamknięta, to nic innego, jak umieszczenie chorego w ośrodku zamkniętym, w którym przebywa przez 24 godziny na dobę przez cały czas terapii. Terapia alkoholowa zamknięta prowadzona jest najczęściej przez specjalistów, którzy sami przeszli przez alkoholizm. Specjaliści ci osiągają o wiele lepsze efekty, bowiem sami przeszli przez piekło leczenia, dzięki czemu wiedzą, jak dotrzeć do osób uzależnionych.

Kto może zapisać się do ośrodka zamkniętego?

Tak naprawdę terapia zamknięta jest przeznaczona dla każdego pacjenta, który uzna, że leczenie jest mu potrzebne. Są jednak osoby, które szczególnie powinny zastanowić się nad skorzystaniem z ośrodka stacjonarnego. Któż to taki? Otóż terapia zamknięta dedykowana jest głównie:

– osobom, które po raz pierwszy zdecydowały się na leczenie;
– mają za sobą samodzielne nieudane próby podtrzymania abstynencji;
– mają na swoim koncie ogromne szkody życiowe, do których doprowadziło nałogowe picie alkoholu.
Powyżej opisane przypadki to takie, które szczególnie powinny rozważyć leczenie w ośrodku zamkniętym.

Co dalej?

Wielu z Was zada zapewne pytanie – terapia alkoholowa zamknięta trwa przez określony czas. Co zrobić zatem po niej, aby utrzymać abstynencję i wyleczyć się z alkoholizmu? Otóż nie zostaniecie sami ze swoją chorobą. Terapia alkoholowa obejmuje bowiem poza zamkniętym systemem również mityngi, na których będziecie mogli dzielić się swoimi doświadczeniami. Te spotkania z pewnością pomogą Ci wytrwać w trzeźwości.