Czy leczenie alkoholizmu jest płatne?

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Kiedy Ty lub Twój bliski przyznacie się do choroby alkoholowej i będziecie chcieli podjąć leczenie, zapewne zaczniecie zastanawiać się nad tym, jaką cenę przyjdzie Wam zapłacić za błędy? Mamy tutaj oczywiście na myśli ośrodki dla alkoholików, które oferują swoje usługi dla potrzebujących. Dziś postaramy się przybliżyć Wam zarówno możliwość terapii płatnej, jak również tej oferowanej w ramach NFZ. Odpowiemy zatem na pytanie – czy leczenie alkoholizmu jest płatne.

Ośrodki dla alkoholików płatne – cena leczenia

Wybierając ośrodek płatny, musisz liczyć się z tym, że cena uzależniona jest od różnych czynników, które wpływają na leczenie chorego. W jednym ośrodku będzie większa, w innym zaś mniejsza. Niemniej jednak, każda cena uzależniona będzie na pewno od podstawowych czynników, do których należy:

● koszt pobytu i wyżywienia
● opieka personelu, w tym pomoc psychologa i terapeuty
● konsultacje lekarskie, w tym również postawienie odpowiedniej diagnozy
● rehabilitacja (jeśli ta jest konieczna)
● ewentualne leczenie farmakologiczne

Niemniej jednak, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że warto zapłacić każdą cenę, bo leczenie alkoholizmu jest niezwykle ważne nie tylko dla osób chorych, ale przede wszystkim dla ich bliskich, którzy koniec końców stają się współuzależnieni od nałogu.

Terapia alkoholowa bezpłatna

Jeżeli nie stać Cię na opłacenie ośrodka, terapia alkoholowa może być przeprowadzona w ramach NFZ. Leczenie alkoholizmu w Polsce odbywa się bowiem zarówno w formie prywatnej, jak i refundowanej. Niemniej jednak, jeśli przyjrzeć się – leczenie alkoholizmu bezpłatne dla wielu pozostawia wiele do życzenia. Nie chcemy teraz promować leczenia płatnego, jednak warto zauważyć, że często terapie przeprowadzane w ramach NFZ mają niewiele wspólnego z leczeniem medycznym, które daję psycholodzy i psychiatrzy w ośrodkach prywatnych.

Którą formę leczenia wybrać?

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że niektórych ludzi po prostu nie stać na to, aby rozpocząć leczenie prywatne. Dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie – czy leczenie alkoholizmu jest płatne – należy powiedzieć, że nie musi być. Jeżeli jednak masz środki na to, aby skorzystać z prywatnej oferty, zastanów się nad tym dobrze.