Alkoholizm – osoby współuzależnione

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Alkoholizm jest chorobą, która dotyka nie tylko osoby pijące. Możesz się zdziwić lub nie, ale poza nimi, chorują również ich bliscy. Nawet jeśli nie piją, to są osobami współuzależnionymi, którzy żyją w alkoholizmie wraz z samym alkoholikiem. Dziś przybliżymy Ci odrobinę los takich osób. Mamy nadzieję, że nie dopuścisz do sytuacji, w której staniesz się właśnie taką osobą.

Bliscy alkoholika

Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że w momencie pojawienia się problemu alkoholowego w rodzinie, jej normalne funkcjonowanie zostaje zaburzone. Jeżeli alkoholikiem staje się jedno z rodziców, można zapomnieć o odpowiednim wychowaniu dzieci. Cała rodzina zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej, niż dotychczas. Okazuje się, że problem alkoholowy dotyka nie tylko osobę, która pije, ale także tych, którzy ją otaczają. Każda rodzina, w której pojawia się alkoholizm, po pewnym czasie zauważy, że w codziennym życiu towarzyszą jej takie uczucia jak: gniew, smutek, poczucie współodpowiedzialności za czyny alkoholika. Jeżeli zauważysz u siebie tego typu uczucia i nie wykorzystasz ich odpowiednio, aby uratować bliską Ci osobę, która jest uzależniona, zapewne w krótkim czasie staniesz się osobą współuzależnioną.

Dlaczego dochodzi do współuzależnienia?

Zastanawiasz się dlaczego wiele osób poddaje się, co w konsekwencji oznacza, że będą współuzależnione? Czynników jest wiele, jednak jako główne wymienia się najczęściej więź materialna i emocjonalna. Często zdarza się, że osoba współuzależniona nie pracuje, przez co alkoholik ma nad nią przewagę. Dodatkowo należy podkreślić, że osoby współuzależnione wstydzą się reakcji środowiska, dlatego często trwają w uzależnieniu, aby chronić siebie i swoją rodzinę. Jeżeli jesteś jedną z takich osób – nie wstydź się. Walcz o siebie i swoich bliskich.

Czy trzeba pić, aby być osobą współuzależnioną?

Osoba współuzależniona nie musi pić alkoholu, aby mówić o tym, że ma problem. Wystarczy, że jej życie kręci się wokół osoby pijącej. Osoba współuzależniona ciągle myśli o nałogu, jaki dopadł bliską jej sercu postać. Poza tym czuje się odpowiedzialna za czyny osoby pijącej – chowa przed nią alkohol, pilnuje, żeby ta nie piła. A kiedy nie uda się jej ustrzec alkoholika przed wypiciem kolejnej porcji alkoholu obwinia o ten fakt właśnie siebie.


Jak radzić sobie ze współuzależnieniem?

Aby z sukcesem wyjść ze współuzależnienia, pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że ma się problem. Jeżeli Ci się to uda, w kolejnym kroku będziesz musiał/-ła zmienić swoje postępowanie wobec osoby uzależnionej. Być może uda Ci się namówić ją na leczenie. Nie bój się także pójść na psychoterapię. Specjaliści podpowiedzą Ci nie tylko, jak postępować z alkoholikiem, ale również wspomogą w walce o siebie.