Alkoholizm i jego objawy

Opublikowane przez Mateusz w dniu

Choroba alkoholowa – co to takiego?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy albo nie chce się przyznać do tego, że alkoholizm jest ich problemem. Jest to dość wstydliwa sprawa, dlatego chorzy nie chcą się przyznać do choroby. A czym jest alkoholizm? Nie należy ukrywać i warto, aby każda osoba uzależniona jak najszybciej zdała sobie z tego sprawę, że alkoholizm, to choroba, którą się leczy? Czy da się ją wyleczyć do końca? Nie wiadomo. Powszechne jest stwierdzenie, że nie. Najprościej mówiąc, choroba alkoholowa jest zatraceniem świadomości w ilości wypijanego alkoholu.

Objawy poszczególnych etapów alkoholizmu

Jak można się spodziewać, osoby, które stoczyły się na samo dno, nie od razu się na nim znalazły. Pijąc alkohol, każdy, nawet Ci, którzy nie są uzależnieni, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że alkoholizm może wkraść się do ich życia niepostrzeżenie. Alkoholikiem bowiem możemy stać się znienacka. Aby uświadomić Wam ten fakt, przedstawimy poniżej poszczególne objawy – etapy alkoholizmu. Mamy nadzieję, że pomogą Wam uświadomić sobie, że Wam nic nie grozi. Pierwszym i najbardziej ukrytym stadium jest faza prealkoholowa. Jest to czas, kiedy choroba nie wzbudza żadnych podejrzeń. Może trwać nawet kilka lat. Alkoholik sięga po trunki okazjonalnie, podobnie jak osoby, które nie chorują, z tą różnicą, że szuka okazji do wypicia, bowiem alkohol go odpręża. Kolejną fazą jest symptom ostrzegawczy, czyli pierwsze luki w pamięci, potocznie nazywane “urwaniem filmu”. Osoba uzależniona często zaczyna pić w samotności. Charakterystyczne dla tej fazy są pojawiające się wyrzuty sumienia.
Przedostatnią jest faza krytyczna, kiedy alkoholik przestaje kontrolować swojego picia i żadne obietnice składane zarówno sobie, jak i bliskim nie mają pokrycia. Nawet jeśli przez jakiś czas alkoholik nie pije, potem wraca do nałogu. Ostatnią fazą alkoholizmu jest symptom chroniczny, w którym alkoholik zatraca się w piciu. Nawet kilka kieliszków wystarczy, aby chory upił się do nieprzytomności.

 

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie alkoholizmu odbywa się w różnych fazach. Uzależnione jest od stanu zdrowia chorego oraz terapii, która wybierze. Najczęściej opiera się na psychoterapii uzależnienia, jednak jest to długotrwała i żmudna praca. Najczęściej odbywa się w ośrodkach odwykowych. Niektórzy pacjenci, którzy są uzależnieni, kierowani są na leczenie specjalistyczne do szpitali. Trafiają oni na oddziały detoksykacyjne, neurologiczne i psychiatryczne. Kolejną formą leczenia uzależnienia alkoholowego są środki farmakologiczne, tzw. wszywki. Choć jest to dość kontrowersyjna metoda, często wspomaga chorego w podjęciu decyzji o terapii.

Jak wytrwać w abstynencji?

Wytrwanie w abstynencji jest ogromnie trudne. Trzeba mieć naprawdę silną wolę, aby samodzielnie podjąć decyzję o zaprzestaniu picia. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny o bliskich, a także ciągłe uczęszczanie na terapię. Tylko z pomocą terapeutów alkoholik jest w stanie wytrwać w trzeźwości. Jeżeli chcesz żyć w trzeźwości, zawsze, kiedy ktoś proponuje Ci alkohol – odmawiaj. Rodzina zaś powinna pamiętać, aby usunąć z Twojej drogi, w tym również w domu wszelki alkohol i produkty, które mogą go zawierać, w tym także cukierki i inne słodkości.